Ochraniacz

_DSC6857

Wreszcie go mam, tak, ten idealny ochraniacz na łóżeczko. Taki, który posłuży jeszcze długi czas. Do tej pory uszyłam 3 różne ochraniacze. Każdy jest dobry jednak, odpowiedni do wieku i potrzeb maluszka.

_DSC6861

Myśląc o ochraniaczu, najpierw muszę wspomnieć o łóżeczku, to Emmy nie jest standardowe. Wcześniej było okrągłe, teraz jej owalne. Stokke Sleepy (mini) to była miłość od pierwszego wejrzenia. Jak tylko zobaczyłam w sklepie to słodkie okrągłe łóżeczko, wiedziałam, że musi być moje. O takim marzyłam. Jest to łóżeczko do rozbudowy. Pierwsza okrągła wersja jest idealna do czasu kiedy maluszek ma około 65 cm. Po tym czasie, montuje się zestaw wydłużający. Jest ich w sumie 2 zestawy, pierwszy od ok 5 miesiąca do 4 lat, 2 do 7 roku życia. Szczerze wątpię w to czy będę go używać tyle czasu, ale to dobra opcja od 0 do 7 brzmi nieźle.

Pierwszy ochraniacz był krótszy na raptem 240 cm. Szeroki nad głową i węższy w nogach. Pasował idealnie, jednak po rozbudowie, nie nadawa się, był za krótki. Emma zaczęła wierzgać nogam i to dość wysoko, więc postanowiłam uszyć ochraniacz nr. 2- panelowy. 4 panele, 2 dłuższe, a węższe, za głowę i w nogi. 2 wysokie na boki, tam gdzie wysoko sięgały nóżki, pewnie zastanawiacie się czemu panelowy. Dlatego, że jak już brzdąc jest na tyle duży ze sam może wychodzić z łóżeczka, w tym, nie wykręca się szczebelków, wyjmuje się jeden panel, dlatego pomyślałam, że ten genialny pomysł, może i tak, ale nie na teraz, nie na czas kiedy Emma wpycha łapki w każdą szczelinę.

_DSC6849

Postanowiłam uszyć nowy. Ochraniacz nr 3, idealny do każdego łóżeczka, mój jest wysoki, jednak tobie proponuję uszyć standardowy 365 cm x 30 cm ( ja radzę uszyć 365 cm w tym 5 cm zapasu, na zakładkę)

_DSC6858

To Ty decydujesz z jakiego materiału będzie ochraniacz, ja zdecydowałam się na bawełnę wysokiej jakości, droższą, ale i bardziej trwałą.

_DSC6779

Będziesz potrzebować:

– 4 metry bieżące materiału ( ok. 370 na ochraniacz, plus materiał na 12 pasków)

– wypełnienie 365 x 30 cm

– nitka w wybranym kolorze

– spora ilość szpilek

Jeśli Twój materiał jest jednego koloru, lub wzór na nim nie wymaga szycia w konkretnym kierunku, masz sporo łatwiej :) Wystarczy odmierzyć materiał na długość 370 cm długi i 65 szeroki (jeden brzeg masz z głowy :) i mniej do szycia.

Jeżeli tak jak ja wybrałaś materiał z określonym wzorem musisz podzielić go na równe kawałki, zwykle materiał ma określoną szerokość 150 cm wyjątek stanowi ozdobny patchworkowy materiał, ten zwykle ma ok 100 do 110 cm. Powinnaś to wziąć pod uwagę przy zakupie.

_DSC6781

Dzielę materiał na 6 pasków 150 cm na 35 cm.

_DSC6783

Resztę zostawiam na paski do wiązania.

Zszywam ze sobą po 3 paski tym sposobem otrzymuję 2 kawałki o długości 450 cm, obcinam nadmiar tak aby całość miała 370 cm długości.

_DSC6789

Składam ze sobą obydwie części wzorem do środka, spinam szpilkami.


_DSC6791

Dopasowuję idealnie wypełnienie, dopinam do materiału, wyciągając szpilka po szpilce, uniknę przesunięcia i wszystko będzie fajnie leżeć.

_DSC6792

Przeszywam, wypełnieniem do dołu, w przeciwnym razie, może się plątać w stopkę co znacznie utrudni szycie. Pamiętamy aby zostawić jedną stronę otwartą lub jej część.

_DSC6799

Brzegiem odcinam nadmiar wypełnienia, tak aby nie przeszkadzał i nie odstawał. Szpilkami spinamy otwarty kawałek i zeszywamy.

_DSC6803

_DSC6812

Przekładam na prawą stronę i przeszywam 2 cm od brzegu, dzięki temu , nawet jeśli ucięło się nam troszkę mniej wypełnienia i maszyna nie zeszyłam wszystkiego dokładnie, to przeszycie sprawi, że wypełnienie nie będzie się przesuwać.

_DSC6809

_DSC6819

_DSC6822

Teraz najbardziej żmudna praca. Szycie sznurków do wiązania. Owszem pewnie się zastanawiasz dlaczego szyję, a nie użyję tasiemki. Próbowałam, dla mnie jakość ma kluczowe znaczenie, a niestety kupione tasiemki nie są takie wytrzymałe jak te ręcznie robione. Z reszty materiału, docinamy paski, szerokie na 5 cm i długie na około 40 lub więcej, prostsze wiązanie :)

_DSC6826Szyjemy po lewej stronie zostawiając otwarty jeden brzeg, przewlekamy na prawą stronę, ja używam ołówka lub patyka, jest łatwiej. Przeszywamy otwarty fragment oraz bok przy szwie na około 2 mm.

_DSC6827

_DSC6832


_DSC6830

_DSC6834

Doszywamy paski.

Aby równo wymierzyć paski, złóż ochraniacz na pół i odlicz po 30 cm, 90 cm i 150 cm na samym brzegu. Jeśli nie czujesz się pewnie przymierz na sucho i odznacz na ochraniaczu miejsca.

_DSC6843

_DSC6845

Paski doszywaj na szerokość 1 cm zygzakiem. Nie chodzi o ścieg, ale sposób szycia, robisz zygzak szyjąc na przemian przód, tył.

_DSC6854

Gotowe :)

_DSC6860

_DSC6859

*Pamiętaj aby wyprać materiał przed szyciem, może się skurczyć.

* Jeśli szyjesz z bawełny nie musisz się męczyć z dokładnym wycinaniem, wystarczy naciąć na brzegu i rozerwać

K.

2 comments

  1. Katia says:

    Witam,
    Mogłabyś powiedzieć gdzie można kupić wypełnienie i czy ma jakąś nazwę specjalistyczną?

    • Kasia says:

      W zależności gdzie mieszkasz jeśli jest to Norwegia bardzo polecam Stoff og stil mają największy wybór nazywa się to fylling, jeśli jesteś w Polsce to jest wiele sklepów internetowych oferujących wypełnienia :)

Comments are closed.