Mufka

_DSC4009

Uszycie mufki planowałam już od dłuższego czasu z uwagi na to, że zimno będzie pewnie znów do kwietnia i na pewno jeszcze długo się przyda. W piątek dostałam materiał, w czwartek zmarzły mi ręce na spacerze, bo skleroza mam na drugie, i rękawiczek zapomniałam. Długo się nie zastanawiając złapałam za materiał i zaczęłam mierzyć. Pierwsza najpierw rączkę od wózka u mnie było 40 cm. Następnie skleiłam dwie kartki papieru, gdyż jak już mówiłam, skleroza mam na drugie i zapomniałam kupić papieru, mi najbardziej odpowiada papier do pieczenia, jest niedrogi , bardzo cienki i dość sztywny co pozwala mi po wycięciu łatwo przy szpilkować do materiału, aby zrobić wykrój. Mufka okazała się bardzo prosta do zrobienia.

Będzie potrzebny wybrany materiał ja zrezygnowałam z wodoodpornego bo chciałam aby moja mufka miała oryginalny wzór. Będą potrzebne dwa kawałki o długości 55 cm i szerokości (zależnej od tego jaka długa jest rączka plus 6 cm  po każdej stronie) 60 cm w przypadku mojego wózka . Zawsze lepiej mieć trochę zapasu i obciąć, niż mieć za mało. Przykładając szablon wszystko się wyrówna. Wybrałam Minky na obydwie strony.  Jest ciepły i milutki wiec, i oko, i dłonie będą zadowolone. Ja zrobiłam różową lamówkę, ale nie jest ona niezbędna i jeśli nie masz wprawy możesz ja po prostu pominąć, jeśli jednak wybierzesz ten model z lamówką będzie potrzebna taśma lamówkowa w wybranym kolorze (jest ona cięta ze skosu i specjalnie sprasowana, bardzo łatwo ją złożyć na pół). Nici w wybranym kolorze i napy (zatrzaski). Młotek do nabijania. Zwykle napy są sprzedawane w zestawie ze specjalną mini praską dzięki, której będziemy mogli w łatwy sposób łatwo i szybko nabić je na materiał.

_DSC3978Najpierw odmierzamy na papierze wymiar z rączki wózka jak pisałam u mnie to 40 cm dodaję do tego 5 cm zapasu. Ja mam wózek marki Stokke model Crusi. Najlepiej zmierzyć swój wózek i dopasować mufkę o idealnych wymiarach. Na papierze odmierzam 45 cm i rysuję dwie linie proste. Dzielę linie na połowę i odmierzam 3 cm na zewnątrz po obydwu stronach. Rysuję linię prostą i powstaje trapez.

_DSC3979Kartka papieru ma 21 cm a nasza mufka musi być dłuższa. Jedna nie jest to problem bo przy wykroju wystarczy przedłużyć wycięcie. Ja docięłam papier razem z materiałem, ale jeśli będzie wam wygodniej możecie najpierw obciąć papier, a następnie przyłożyć do materiału. Odmierzyć środek materiału i środek wykroju. Przyłożyć równo i wyciąć, przedłużając linie cięcia, aż do samego końca materiału._DSC3980Odmierzyć środek materiału, następnie podzielić krój na pół i przyłożyć równo do siebie, można przypiąć szpilkami jeśli forma się ślizga. Wyciąć, przedłużając linię cięcia, aż do samego końca materiału. Dzięki złożeniu materiału na pół otrzymamy identyczne 2 połowy, szybko i bez komplikacji.

_DSC3982Docięty materiał przykładamy do drugiego kawałka materiału._DSC3986

Drugi materiał składamy również na pół i przykładamy już wycięty materiał i wycinamy część nr 2.

_DSC3990Następnie spinamy obydwa wykroje szpilkami, szpilki układamy prostopadle (o czym zapomniałam) do szycia wtedy będzie łatwiej szyć, szpilki nie będą przeszkadzać w pracy igle. Taśmę składamy na pół i wkładamy pomiędzy warstwy materiału, również możemy ja przy szpilkować. Jednak nie docinamy jej na wymiar a zostawiamy odrobinę w zapasie. _DSC3993_DSC3996Spięty materiał rozkładamy na płasko i np za pomocą szklanki rysujemy półkola na każdym rogu._DSC3992Następnie zszywamy całość zostawiając otwór około 10 cm przez, który wypełnimy mufkę pluszem i nabijemy napy.

napy

Od lewej część nr. 1, część nr 2, praska i część nr. 3.

Zeszyte elementy przewlekamy na prawą stronę, wyznaczamy miejsce na napy dwa przy rączce wózka i trzy na brzegu. Od wewnątrz wbijamy część nr. 1 od zewnątrz przykładamy praskę z częścią nr.2 i nabijamy. Po przeciwnej stronie mufki w taki sam sposób nabijamy część nr. 3. Sprawdź dokładnie czy nabijasz odpowiednią cześć gdyż usunięcie nap bez uszkodzenia materiału już takie proste nie jest, kiedyś sprawdziłam :). Dzięki temu, że napy mamy na jednym materiale mufka się bardzo ładnie układa. W razie potrzeby możesz nabić więcej nap po bokach mi wystarczy po jednym przy rączce i po jednym na brzegach oraz jeden na środku dzieląc mufkę na pół._DSC3998 _DSC3999

Następnie wypełniamy mufkę pluszem antyalergicznym i zaszywamy miejsce, którym napełnialiśmy mufkę. I gotowe :)

_DSC4109

Po wypełnieniu wygląda jak mała podusia :) należy jednak pamiętać, aby wypełnienie nie było zbyt zbite i nie było go za dużo najlepiej napełniając, przymierzyć kilka razy czy nie jest za mało lub za dużo pluszu.

_DSC4012Gotowe, teraz już tylko zapiąć na wózek i w drogę. Na pewno nie będziesz narzekać, na brak ciepła, wygodna, łatwa do prania i co najważniejsze własnoręcznie robiona.  Idealne rozwiązanie dla wszystkich gubiących i zapominających rękawiczki :)

K.