Już niedługo: ochraniacz

  

Nad ochraniaczem pracuję od dobrych dwóch miesięcy, uszyłam już 3 rożne i każdy okazał się nie taki jak potrzebuje. To wręcz nie do wiary w jakim tempie zmienia się dziecko i jego potrzeby. Jeszcze 2 miesiące temu Emma spała sobie w swoim słodkim okrągłym łóżeczku i ochraniacz, zabezpieczał szczebelki, w które Miśka lubiła wsadzić łapkę przez sen, smoczki nie spadały na podłogę i był też głównie ozdobą. Po rozbudowie łóżeczka, u nas to nastąpiło dość szybko, bo nie skończyła nawet pół roku, pomyslałam, że fajnie by było mieć ochraniacz panelowy, na każdy panel łóżeczka osobny, dwa wysokie po bokach, bo nogami kopie jak szalona i 2 niskie za głową i w nogach, bo  jak już będzie sama wychodzić i zdejmiemy jeden panel, nie będę musiał szyć nowego, pomyslałam. Jakże się myliłam, tydzień po tym jak założyłam nowy ochraniacz, Miśka zaczęła się obracać na brzuszek w łóżeczku i wszystko wzięło w łeb, bo teraz pełza sobie tam gdzie chce i zrywa wszystko, wkłada łapki tam gdzie nie trzeba i niestety ten ochraniacz będzie musiał poczekać, aż urośnie :) 

Proponuje Ci abyś zastanowiła się jaki ochraniacz potrzebujesz, biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, których ja nie wzięłam na samym początku :) 

Standardowy ochraniacz szyty jest 360 cm na 35cm, zmierz swoje łóżeczko i sprawdź czy taki standardowy będzie rownież pasował. 

Zastanów się nad materiałem. Jedne bedą łatwiejsze do szycia inne trudniejsze, jesli wybierzesz materiał jednokolorowy lub we wzór nie mający jakiegoś kierunku będzie Ci łatwiej. Będziesz  mogła odmierzyć 75 cm szerokość i 360 długości, w materiałach takich jak na przykład na zdjęciu gdzie jest konkretny kierunek, elementy będą cięte na szerokość materiału zwykle jest to 150 cm i wysokość ok 40 cm jesli chcesz mieć ochraniacz wysoki na ok 35 cm (+/- 2 cm) , szycie zajmie więcej czasu. 

Na ochraniacz będzie potrzebne około 4mb materiału. Zawsze możesz prosto obliczyć, każdy materiał jest szeroki na 150cm z wyjątkiem patchworkowych, te zwykle maja trochę ponad metr, zależy to od producenta, jesli będziesz chciała łączyć, zawsze wyjdzie mniej. Pamiętaj jednak ze oprócz ochraniacza będziemy szyć paski mocujące, na kwadratowe łóżeczko 6 sztuk szerokich na 5 cm ( po zeszyciu bedą miały około 2 cm szerokości) i długie na ok 40 cm będzie się łatwiej wiązać.  Jesli masz niestandardowe łóżeczko sama zdecyduj ile punktów i jakie długie sznurki należy uszyć. 

Tutorial już wkrótce….

                                                                          K.